Okey nasıl oynanır

05 Ara 2013 \ Kategori: Haberler

Bugün sizlere zevkli bir oyunun nasıl oynandığını anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz gibi Türkiye de trends yüksek olan bir oyundur okey. Sizlerde bu oyunu istediğiniz okey oyun platformunda oynayabilirsiniz.  Öncelikle aşağıda ki anlatımı bir kaç kez okumanızı tavsiye ederiz. Daha sonra okey oyna salonlarımızda ücretsiz olarak pratik okey oyun unları oynayabilirsiniz.

Oyuna Başlarken

: Okey, dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Herkesin önünde bir ıstakası bulunur. 1′den 13′e kadar 4 ayrı renkten 2′şer adet + 2 adet “”sahte okey”” taşı, toplam 106 taş vardır. Oyuna başlarken herkese 14 taş dağıtılır. Oyuna ilk başlayacak olan oyuncuya 1 fazla, yanı 15 taş dağıtılır ve oyun, ilk oyuncunun elinden bir taşı yanındaki oyuncuya atması ile başlar. Oyunun amacı, aynı renkli taşları numara sırasına koymak veya farklı renkte, aynı numaralı taşları gruplamaktır. Gruplama, en az 3 taş ile mümkündür. Sırası gelen oyuncu ya bir önceki oyuncunun attığı taşı alacak, ya da ortadan taş çekecektir. Ardından elindeki fazlalık taşı atması gerekir. Taşlar ilk dağıtılırken yere açılan taşın bir üstü okey’dir ve her hangi bir taşın yerine kullanılabilir.

Sahte Okey

: Yere açılan taşın bir üstü olan taş okey olduğundan o taşın orijinal değerini gösteren taştır. (Okey Kırmızı 7′li olduğunda, sahte okey Kırmızı 7 yerine geçer.)

Oyunu Bitirmek

: Elindeki 14 taşı da ilk olarak gruplayan oyuncu oyunu kazanır. Elindeki fazlalık olan 15. taşı, yere açılan taşın üstüne koyarak oyunu bitirdiğini ilan eder. Oyunu bitirebilmesi için aynı renkten taşları sıralamalı veya aynı renkten aynı numaralı taşları gruplamış olmalıdır. Dikkat: Gruplarken, 13 numaralı taşın ardından sadece 1 numaralı taş gelebilir!

Çifte Gitmek

: Oyuncu oyunu “”çifte giderek”” bitirme yolunu da tercih edebilir. Bunun için aynı renkten, aynı numaralı 7 çift taşı elinde biriktirmeye çalışmalıdır. Oyun boyunca çifte gittiğini söylemeyebilir, ancak çifte gittiğini “”çifte git”” butonuna basarak belirttiğinde bütün oyuncuların, oyunun en başından beri yanlarındaki oyunculara hangi taşları attığını görebilir hale gelir.

Gösterge

: Oyunun başında yere açılan taşın öbür teki eğer bir oyuncuya ilk el dağıtıldığında gelirse bu “”gösterge””dir. Kendisinde gösterge olduğunu oyunun en başında belirten oyuncu aynı puanda kalır, diğer oyunculardan birer puan düşülür. Oyunu bitirmek: 15 taşının hepsini önce toplayan oyuncu oyunu kazanır.

Okey’e Dönmek

Elini tamamlamış, oyunu bitirmeye hazır bir oyuncu oyunu bitirmeyip dönmeyi tercih edebilir. Eğer elini tamamlayarak 15. taş olarak okey olan taşı atabilirse diğer oyunculardan iki kat puan düşülür.

Puanlama

: Oyuna başlarken her oyuncunun 20 puanı vardır. Kaybeden oyunculardan 2′şer puan düşülür. Oyunculardan herhangi biri 0 olduğunda oyun bitmiş olur. En yüksek puanı olan oyuncu kazanır.

Örnek olarak resim de bulunan taşlar gibi per yaptığınız zaman oyunu bite bilirsiniz.

okey nasıl oynanır

Eğer okey oyunu bizim sayemizde öğrendiyseniz. Yada unutup tekrarlayıcı olarak yazımızı okuduysanız lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin bir kaç bir şey de sizler yazınız 🙂

Etiketler: , ,

 
 

"Okey nasıl oynanır" yazısı için 0 yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

© 2011 okey oyna - Türkiyenin ilk okey oyna Web sayfası / Google Site Map